Vízágyak
A vízágy egy olyan ágyszerkezet, mely a többnyire 20 cm magas, vízzel töltött speciális műanyagból készült vízmatracot olyan elemekkel ötvözi, melyekkel együtt a vízágy egy hagyományos ágy minden funkcióját betölti.
Mint minden fejlettebb alvástechnológia, a vízágy is az emberi test egyenletes súlyelosztását célozza meg, hiszen az egészséges alvás erre az elvre épül.
hagyományos ágy |
vízágy |
A vízágy az egyenletes súlyeloszlás kritériumát kiválóan teljesíti, mivel a benne levő víz sűrűsége szintén tökéletesen egyezik a testünk átlagosan 60%-nyi vízből álló sűrűségével, és emiatt viszonylag egyforma nyomást, alátámasztást gyakorol azon. A vízágy jó tulajdonságai tehát abból fakadnak, hogy egyenletesebb súlyelosztást biztosít az emberi testnek, mint egyéb otthoni alvástechnológiák. Fűthetőségének köszönhetően a vízágy használatából előnyök származnak bizonyos betegségek kezelésében is, de egészséges emberek számára ez legfeljebb a kényelem fokozását jelenti.
VÍZÁGY HASZNÁLATÁVAL NINCS TÖBBÉ:
- álmatlan hánykolódás
- elfeküdt, elzsibbadt testrész
- fájó derék
- alvás közbeni porallergia
- vérkeringési zavar
A VÍZÁGY ELŐNYE, HOGY:
- zavartalan, nyugodt az alvás
- lebegésszerű fekvést nyújt
- valóban ellazulnak az izmok
- portaszító
- teljes felületen elosztja a testsúlyt
Keménykeretű vagy puhakeretű?
Ha vízágyban gondolkodik, az első döntés amit hoznia kell a vízágy típusát illeti, mégpedig keménykeretű (hardside) vagy puhakeretű (softside). Ebben a kérdésben megoszlanak a vélemények, ízlések, érzések. A következőket érdemes figyelembe venni a megfontolás során.
keménykeretű vízágy felépítés
1. matrac 2. biztonsági bélés 3. fűtőpárna 4. keret 5. deszka 6. állvány
A keménykeretű vízágy számít a hagyományosabb, régebbi típusnak, hiszen a 60-as években született modern vízágy is eleinte ilyen volt. A nevéből következtetik, hogy a vízágy matrac szükséges oldaltámasztását egy kemény, legtöbb esetben fa keret biztosítja. Az amúgy kemény kereten lehet „puhítani” szivacsozott kárpitozással vagy szivacsozott élvédő szegélyek elhelyezésével. A vízmatrac magassága ennél a típusnál minimum 20 cm, mert legalább ennyi víz szükséges ahhoz, hogy az ember teste ne érje el a matrac alatti deszkát fekvés közben. Leggyakrabban egy ugyan szükséges, de viszonylag vékony matracvédő huzat kerül a matrac tetejére, majd arra az ágylepedő amin fekszünk. E kialakításnál legközvetlenebb a fűtött matrac az emberi testhez, ezért sokan a keménykeretű vízágyat tartják a legkényelmesebbnek.
puhakeretű vízágy felépítés
- Matracaink külső damaszt borítása, mely puha, párnázott, tapintása és megjelenése különlegesen kellemes.
- Különlegesen felépített és megerősített kemény szivacs oldalak, melyek segítik a matrac formájának megtartását, lehetővé teszik a könnyebb, kényelmesebb leülést és felállást.
- Matracaink belső hullámcsillapító szivacsrétegei nyugalmas, stabil érzést nyújtanak úgy, hogy a vízágy egyforma súlyelosztást biztosító előnyei érvényesülnek.
- Ágyainknál lehetőség van a matrac borításával azonos külsejű alapzat használatára, mely tömör fenyő és OSB deszka felhasználásával készül.
Hullámcsillapítás?
Ahhoz, hogy a vízágy működjön, azaz felvegye testünk formáját, mozdulnia kell. Hogy mennyit mozog a vízágyban lévő víz miután felvette testformánkat már a hullámcsillapításától függ. Van akit a víz mozgása egyáltalán nem zavar és van, aki jobban örülne, ha egyáltalán nem mozogna. Ha vízágy mellett döntünk, fontos kiválasztani a legmegfelelőbb hullámcsillapítási fokozatot.
csillapító rostrétegek |
Az is kérdés, hogy az esetleges ágytársunkat mennyire zavarja, ha érez valamit a mi mozgásunkból. Az igazság az, hogy minden fajta ágyon érez az egyik társ valamit abból, ha a másik mozog, de egy vízágyon ez az érzés eleinte szokatlan. Meg lehet szokni, de a hullámcsillapítás segít rövidíteni a hozzászokási időt.
Senki sem fog venni vízágyat anélkül, hogy kipróbálná, azonban ritka az a lehetőség – mi sem vagyunk kivétel – hogy az összes hullámcsillapítási fokozatot végig lehessen próbálni. Ezért készítettünk egy videósorozatot a különböző fokozatokról, hogy ha az egyiket vagy többet kipróbáltuk, a többiekről is legyen elképzelésünk a videók összehasonlítása és a szerzett tapasztalatunk alapján.